Zdrowy sen – 5 porad

Na dobry, głęboki i zdrowy sen składa się szereg czynników. Wysokiej jakości łóżko i dobry materac to podstawa, choć na jakość snu wpływa także wystrój i klimat panujący w miejscu, w którym śpimy. Warto o to zadbać, ponieważ zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu.


1. Wybierz łóżko wysokiej jakości

Funkcjonalne, wygodne łóżko wykonane z najwyższej jakości materiałów to gwarancja dobrego snu! Wiele osób większą wagę przywiązuje do wyboru materaca niż łóżka. To błąd! Oczywiście, materac jest niezwykle ważny, ale solidna, wytrzymała rama i dobrze dobrany stelaż mają bardzo duże znaczenie dla naszego snu. Od rodzaju wybranego materiału, z którego wykonana jest rama, zależy trwałość łóżka. Dlatego polecamy wybór łóżka metalowego cechującego się wytrzymałością i odpornością na obciążenia. Oprócz tego łóżka metalowe, nawet po upływie kilku lat od zakupu, nie pękają oraz nie ulegają deformacjom i zniekształceniom. Wszystkie te cechy sprawiają, że łóżka sypialniane wykonane z metalu zadbają o dobry sen przez długi czas.

Wybór ramy powinien iść w parze z doborem odpowiedniego stelaża, pełniącego kluczową rolę w całej konstrukcji łóżka. Dobry stelaż wykonany jest z dużej ilości elastycznych listewek połączonych ze sobą w niewielkiej odległości. To element łóżka, który wraz z materacem dba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa i całego ciała podczas snu oraz gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza. W szczególności polecamy stelaże wykonane z drewna bukowego, które odznaczają się wysoką sprężystością i wytrzymałością, dzięki czemu świetnie dopasowują się do nacisków materaca.

2_zdrowy_sen_poradyjpg


2. Postaw na dobry materac

Dobry materac powinien charakteryzować się wysokimi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi, a także dobrą wentylacją. Oprócz tego, materac powinien być odporny na odkształcenia i najlepiej, jeśli będzie dopasowywał się do kształtu naszego ciała. Taką cechę z pewnością posiadają materace lateksowe i bonellowe. Ciekawym rozwiązaniem są również materace ze strefami twardości odpowiadające za wsparcie konkretnych części ciała. Warto również wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem, który będzie można regularnie prać.

3_zdrowy_sen_poradyjpg


3. Kolor ścian też ma znaczenie

Czy wiesz, że kolor ścian w sypialni ma duże znaczenie dla snu? Ciepłe beże i brązy, jasne pomarańcze i żółcie, ale też odcienie różowego, błękitnego i fioletowego to barwy o działaniu uspokajającym, wyciszającym i kojącym, które ułatwiają zasypianie. Z kolei czerń, czerwień, szarości, ciemne fiolety to kolory pobudzające do działania, dlatego mogą zaburzać nam spokojny sen. 


4. Zadbaj o jakość powietrza w sypialni

Po pierwsze, staraj się nie przegrzewać sypialni. W pokoju, w którym jest zbyt ciepło, pocimy się, często przebudzamy w nocy, a rano jesteśmy zmęczeni. Wskazuje się, że temperatura w sypialni powinna oscylować w granicach 19-21 stopni Celsjusza. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia sypialnianego, najlepiej bezpośrednio przed snem.

Dobrym pomysłem jest także wyposażenie sypialni w oczyszczacz powietrza, który wychwytuje z powietrza i neutralizuje wszelkiego rodzaju bakterie, kurz, alergeny czy przykre zapachy. A jeśli w pokoju, w którym śpimy panuje zbyt suche powietrze, powinniśmy rozważyć kupno nawilżacza. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu wynosi 50-60 %. Kiedy wartość ta będzie niższa, możemy mieć problem z suchą skórą i wysuszonymi błonami śluzowymi, co niewątpliwie obniży jakość nocnego wypoczynku. 


5. Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Duży wpływ na jakość snu ma również otoczenie i przestrzeń, w której zasypiamy. Bałagan rozprasza i utrudnia tę czynność. Dlatego warto zadbać o to, by w sypialni zawsze panował ład i porządek. Wówczas będziemy się czuli bardziej zrelaksowani, co z pewnością pozytywnie wpłynie na zdolność zasypiania. Dlatego ubrania pochowaj do szafy, dokumenty wynieś do gabinetu, a stare gazety po prostu wyrzuć. 

Zadbaj o higienę snu, by każdego poranka wstawać z łóżka rześkim, wypoczętym i pełnym energii! Odbierz kod rabatowy na 10% wartości zamówienia w naszym sklepie na stronie www.laksystem.pl 


4_zdrowy_sen_poradyjpg